X
Menu

Kam reikalingas diplomas, jeigu širdis nedainuoja?

Ar pažįsti save, savo žmogiškąsias kompetencijas; ar žinai, kur ir kiek jas gali patobulinti, kad būtum geriausias pasaulyje, uždirbtum daug pinigų ir širdis dainuotų nuo to, ką darai? Tai yra svarbiausi klausimai, į kuriuos reikia atsakyti, kad dirbtum mėgstamą darbą ir būtum laimingas.

Diskusijoje dalyvavusių pašnekovų – pasaulinio masto profesionalaus sportinio pokerio žaidėjo, darbo biržos atstovės, psichologo, politikų, kitų dalyvių – mintys auditorijos buvo sutiktos nevienareikšmiškai – nuo pritarimo iki nuomonių susikirtimo. 

Kęstutis MASIULIS, fizikas, Seimo narys, humanitarinių mokslų daktaras ir socialinių mokslų profesorius, pastebėjo, kad yra nemažai sričių ir žmonių, kuriose jie dirba be diplomų, netgi yra pelniusių Nobelio premiją. Yra sričių, kuriose diplomas būtinas, tačiau esama sričių, kur galima sėkmingai veikti ir be jo. „Bet kuris iš jūsų galite išstudijuoti socialinį ar humanitarinį dalyką savarankiškai ir tapti kietu, labai kompetentingu specialistu, nė vienos dienos nestudijavę universitete“, – diskusijos dalyvius šokiravo prof. K. Masiulis. Jis paminėjo ne vieną pasaulinio masto asmenybę, kuri ypatingų mokslų nestudijavo, bet sulaukė didelės šlovės ir pripažinimo. Esminis dalykas yra – ar žinai, ko nori. Negalima versti vaiko, kuris nuoširdžiai slaugo, gydo šunį, būti artistu, ironiškai pastebėjo profesorius. Svarbu paisyti asmeninių kompetencijų, kurios labai aiškiai parodo, kur žmogus gali būti naudingiausias, pasiekti didžiausių laimėjimų ir būti laimingas. „Svarbiausia, ko nori žmogus, yra asmeninė sėkmė“, – pastebi prof. K. Masiulis.

„Neteigiu, kad diplomus reikia išmesti į sąvartyną, – sakė Antanas GUOGA, jokių aukštųjų mokslų
nebaigęs pasaulinio masto profesionalus sportinio pokerio žaidėjas, milijonierius verslininkas, filantropas. – Yra sričių, kurių diplomas būtinas, kaip pavyzdžiui, medicina, biotechnologijos, IT. Jeigu gali sau atsakyti, ko sieki, kodėl studijuoji – siek diplomo. Tačiau jeigu atsakymo neturi, diplomas nepadės.“ Universitetines studijas pasaulyje žinomas lietuvis

pradėjo tik būdamas subrendęs žmogus, 37 metų, o gyvenimo universitetus pradėjo 11 metų. A. Guogos žodžiais, galima visko pasiekti ir viską prarasti – pats turi tokios patirties.  Tačiau niekada neprarado vilties, kad viskas bus gerai, ir nuolat ieškojo kelio, kuris būtų jo kelias. Reikia ne sekti paskui avinų bandą, o įsivaizduoti, kuo nori būti po penkerių metų, ir to siekti.

Svarbiausi dalykai žmogaus gyvenime yra mąstymas, tikėjimas, atkaklumas ir entuziazmas, mano Loreta BARKAUSKIENĖ, Marijampolės teritorinės darbo biržos Marijampolės skyriaus Jaunimo darbo centro vyr. specialistė. „Kartais mes, tėvai, sugadiname vaikus, nes neleidžiame daryti to, ko nori jie patys“, – pastebėjo ji. Darbo biržos specialistė stebisi tėvais, kurie sprendžia už jaunus žmones, per sunkus darbas jų vaikams ar tinkamas. Tobulėjimas, jos nuomone, yra susijęs su sunkumų įveikimu, kai pajunti savo galias, entuziazmą. Pastarojo nebuvimas gali būti ženklas, kad kažkas negerai pasirinktoje veikloje.

[media id=3 width=400 height=270]

Vytautas ŠULINSKAS, viešosios įstaigos Marijampolės vaiko tėviškės namai direktorius, akcentavo, kad svarbiausia – visa daryti sąžiningai. Toks požiūris teikia naudą ir kitiems, ir patiems leidžia jaustis laimingiems.

Karjera šiuo laikmečiu yra sunkiai prognozuojamas reiškinys, pastebėjo Andrius VALICKAS, M. Romerio universiteto strateginio valdymo katedros dėstytojas, klinikinės psichologijos magistras ir vadybos bei administravimo daktaras. Karjerą lemia dėsningumas, t. y. tai, ką suvokiame, galime numatyti, ir atsitiktinumas. Svarbu pamatyti atsitiktinumą arba galimybę, kuri gali atsiverti kasdien. Specialisto nuomone, atsitiktinumas neretai lemia labiau negu planai.

Klausykite ne tėvų, o širdies, rinkitės ne profesiją, o galimybę realizuoti savo gebėjimus, įgyvendinti troškimus. Tokios mintys buvo išsakytos Sūduvos forumo diskusijoje apie profesijos pasirinkimą. Diskusijos vaizdo įrašą netrukus rasite www.suduvosfondas.ltwww.arvydasvidziunas.lt.

Organizatoriai  „Sūduvos kultūros fondas“, diskusijos partneris LR Seimo narys Arvydas Vidžiūnas.

Antano Gudelevičiaus nuotr.

Iš kairės – Loreta Barkauskienė, prof. Kęstutis Masiulis, Andrius Valickas, Antanas Guoga ir Vytautas Šulinskas.