X
Menu

25-eri metai

G. TrimakaitėDabar jau nesunku atspėti, nuo kokio įvykio praėjo 25-eri metai , ir tai yra  Lietuvos Sąjūdžio jubiliejus. Reikia manyti, kad bus jo minėjimų ne vienas, taip pat ir Marijampolėje.

Marijampolės Sąjūdžio skyrius kiekvienais metais pamini Sąjūdžio dieną – birželio trečiąją. Tai yra valstybiniu mastu pasirinkta diena, kai Vilniuje, Mokslų akademijos salėje , buvo įkurta Sąjūdžio ( tada – Lietuvos persitvarkymo Sąjūdžio ) iniciatyvinė grupė. Tai tikrai nėra pati matomiausia Sąjūdžio veiklos data. Gali būti, kad ir kūrėjai tada dar nelabai tvirtai tikėjo tuo, ką pradėjo daryti, arba ne visi to paties siekė.
Dalis gal iš tikrųjų manė sustosią ties Gorbačiovo „perestroika“ Gal todėl daug Sąjūdžio pirmeivių, kai buvo paskelbta nepriklausomybė, Sąjūdyje daugiau nedalyvavo. Dalis  anksti pasitraukusiųjų vis stengiasi ir dabar tik Persitvarkymo Sąjūdį prisiminti.  Žinome, kad tikrąjį Sąjūdžio atsiradimo tikslą pradžioje reikėjo slėpti ir priedangai buvo vadinamasi  Persitvarkymu, kad nesusilaukus represijų ir per greito sunaikinimo , nieko nenuveikus. Nuo antrojo Sąjūdžio suvažiavimo žodis „persitvarkymas“ iš pavadinimo išbrauktas ir toliau veikė Lietuvos Sąjūdis, o kaip vadinti 25-eriems metams praėjus gal nėra pats svarbiausias  galvosūkis, bet geriau vadinti taip, kaip yra.

Buvo norėta – turbūt, Vytautas Landsbergis siūlė – vadinti ne tiesiog, bet Lietuvos Atgimimo Sąjūdžiu. Pretenzingas pavadinimas – būtume turėję atgimti. Dabar – tik truputį pasikeitėme, aplinkybių veikiami. Šiek tiek mus vijosi ir išsigimimas , ir persigimimas , ir kitokios keistybės. Todėl dabar Lietuva , daug kas sako, jog ne tokia, kokios norėjome. Aišku, kad tai nuo mūsų priklauso , nes kokios norime, tokią ir kuriame, ir ne kas nors kiti- ne vien valdžia ar partijos, bet mes patys. Todėl  kurkime. Valdžia atlieka tik vieną iš funkcijų – mums tarnauti; kada  mums pasirodo, kad negerai tarnauja – kitą renkame, nes turime laisvę.

Būtent laisvės patiems savo kraštą valdyti Sąjūdis nori ir ir norėjo. Jeigu būtume dar norėję ir atgimti ir tą padarę, tikrai Lietuva galėjo dar daugiau pasiekti. Tada labai tvirtai nepanorėjome, bet dar ir dabar ne vėlu kaip ir kiekvieno mokslo siekti. Prisiminkime, minėkime ir išmokime, ko dar nespėjome – su Lietuva atgimti. O šiuo metu Sąjūdis, jeigu pavadinimą dar kartą keistų, gal pasivadintų Lietuvos Buvimo Sąjūdžiu. Norint geros, blogos ar dar kitokios valstybės– jai  pirmiausiai reikia būti , o Lietuvos valstybės ir net lietuvių tautos  išlikimui grėsmių  kaip visada , taip ir dabar yra , ir net mes patys galime pasidaryti jos priešai. Taip pat – ir nepasidaryti , ko visi siekiame , ypač minėdami pradžią Sąjūdžio , kuris buvo mūsų gyvenamame istoriniame etape Lietuvos buvimo pradžia.

 

                 LS Marijampolės skyriaus tarybos pirmininkė Gražina Trimakaitė