X
Menu

Teisė į nevarvantį stogą

A.VidžiūnasPastaruoju metu pas mane į priėmimus ėmė ateiti daugiau žmonių, dėstančių savo bėdas, susijusias su daugiabučių namų eksploatavimo reikalais. Ši sritis – tiesioginė savivaldybės atsakomybė. Pas Seimo narį žmonės eina, kai jaučia dėmesio stoką, kai negauna reikiamos informacijos, kai niekas nesikeičia, gyvenimo sąlygos net prastėja, o atliktų darbų kokybė ir jų kaina, gyventojų vertinimu, gerokai prasilenkia su realybe. Iš susitikimų jaučiu, kad butų ūkio tarnyboms daug priekaištų turi ir gerai besitvarkančio bendrijos.

Mėginu suprasti ir administratorius – „Marijampolės butų ūkį“ ir jo vadovus: gyventojų mokumas negerėja, bendruomeninio tvarkymosi irgi ne per daugiausia, ypač sudėtinga buvusių bendrabučių eksploatacija, bendrijų prisikūrę nedaug, žmonės atsargūs, daugiabučių renovavimo ir kitomis programomis, galima sakyti, nesinaudoja, savivaldybės biudžeto maišas kiauras.

Vis dėlto administratoriai turės pertvarkyti savo veiklą didesnio paslaugumo ir skaidrumo kryptimi: viešas padaryti ne tik sąskaitas, bet ir sąmatas, atvirai ir nuoširdžiai imti kalbėtis su daugiabučių gyventojais, siūlyti jiems, tiesiog įkalbinėti drįsti dalyvauti valstybės siūlomose renovavimo programose, daug geriau kontroliuoti savo samdomų statybos firmų atliekamus darbus ir lėšų panaudojimo efektyvumą. Ir atkurti pasitikėjimą tarp žmonių ir administruojančios įmonės.

O to pasitikėjimo ir tarimosi, nuoširdaus aiškinimo, darbų pagrindimo trūksta. Tada žmonės netyli. Netyli, nes nejaučia teisingumo. Nenori mokėti už nekokybiškus darbus.

Iš keleto panašių pavyzdžių pasirinkau Suvalkiečių gatvės penktą namą. Čia 2004 m. ėmė tekėti per stogą. Gyventojai susidėjo pinigų, stogą susitvarkė, kitą dalį stogo tvarkė Butų ūkis. Šią žiemą stogas vėl teka. Gruodį, per didžiuosius šalčius, Butų ūkio samdyti žmonės (kurių gyventojai sakosi net nematę) vėl remontavo. Remontavo, o per Kalėdas vėl tos pačios problemos – vanduo kaip tekėjo, taip teka. Butų ūkis žodžiais pripažįsta: „mes ano galo nežiūrėjom“, bet oficialiai rašo:

„2009 m. gruodžio mėnesį… atliekant stogo remontą buvo suremontuota ir uždengta 182 kv. m. stogo dangos, panaikintos dangos „pūslės“, užsandarintos parapetų ir stogo kraštų sujungimo su stogo plokštuma siūlės. Stogo remontui panaudota prilydomoji ritininė stogo danga… Remonto darbų kaina 10593,03 Lt. įforminta įvykdytų darbų aktu…“ Žinoma, mokėti turi visi, ir „aname, nežiūrėtame“ gale gyvenantys. O stogas kaip leido vandenį, taip leidžia…

Žmonės nori teisingumo ir teisinės tvarkos: reikalauja parodyti atliktų darbų sąmatą, gyventojų prašymus ir sutikimus, kviečiasi nepriklausomus ekspertus iš „Ugiros“, kurie konstatuoja tiesiog skandalingą būklę: „Stogo remontas atliktas nekokybiškai, daugelyje vietų yra „pūslių“. Neaptaisyta prilydoma danga apie kaminėlius, o tik aplieta bitumu, kaminėliai neapskardinti. Bituminė danga neužkleista po parapeto skarda, vietomis ruberoidas nepriklijuotas prie vertikalios plokštumos. 15 kv. m. stogo dangos MIDA be apsauginio sluoksnio. Visas likusis stogo plotas (neremontuotas) yra labai blogos būklės“.

Analogiška būklė ir kituose „remontuotuose“ namuose. Ir kas tada uždraus žmonėms manyti, kad darbai buvę fiktyvūs, kokybė paskutinėje vietoje, o pinigai, turėję užtaisyti stogo skyles, tiesiog praplaukė pro šalį… Kas uždraus taip manyti, kai Butų ūkio vadovai, bendraudami su savo administruojamų namų gyventojais, nėra pakankamai paslaugūs, atviri ir nuoširdūs, o į žmones, ieškančius teisybės ir nenorinčius mokėti už nepadarytus darbus, švelniai tariant, žvelgia iš aukšto: „Kai gyventojai pradeda lakstyti su skundais, aš jiems ir sakau – kas jums tvarkys duris ir stogus? Ar tie, kam skundžiatės, jums padės“ (šia citata iš vieno laikraščio).

Buvusiuose bendrabučiuose gyvenantiems tvarkingiems žmonėms ypač sunku: leidžia stogai, šlampa sienos, privatizavus bendrojo naudojimo patalpas kai kurie gyventojai likę be dušų, sandėliukų, rūsiai baisūs… Be supratingesnio savivaldybės žvilgsnio ir Butų ūkio tarnybų didesnio rūpestingumo iš vietos niekas nepajudės.

Seimo narys nei stogų, nei durų suremontuoti negali. Jis gali tik reikalauti viešumo, darbų kokybės, pagarbos žmonėms, kurie turi turėti garantijas, kad jų pinigai išleidžiami naudingai ir skaidriai. Taip ir darysiu.

Kreipiuosi į visus Marijampolės daugiabučių gyventojus: apie turimas savo daugiabučių eksploatavimo ir priežiūros bėdas prašyčiau informuoti mano padėjėją V.Šalaševičių (tel. 8 620 90038, e. paštas vaidas.salasevicius@lrs.lt) arba asmeniškai mane (tel. 8 698 42155, e. paštas arvydas.vidziunas@lrs.lt). Jei reikės pagalbos, kartu ieškosime nepriklausomų ekspertų ir valstybės institucijų pagalbos, nes Butų ūkio samdomų firmų atliekamus darbus prižiūrėti ir jų sąmatas tikrinti turi ne vien tie, kurie samdo, bet ir tie, kurių namai remontuojami. Gal principingiau žiūrėti ims ir savivaldybės vadovai, bent prieš ateinančius tarybos rinkimus.

Juk daugiabučių gyventojai irgi turi teisę gyventi oriai. Turi sulaukti pagalbos, kai jos reikia. Turi gauti kokybiškas paslaugas.

Tiesiog turi teisę į stogą, neleidžiantį vandens bent po remonto…

LR Seimo narys

Dr. Arvydas Vidžiūnas