Prieš trylika metų Lietuvoje įvestas privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestis šiais metais tapo itin aktualus. Netyla ginčai, ar jis reikalingas, prašoma net Konstitucinio Teismo išaiškinimo. Tokioje opozicijos sukeltoje sumaištyje pasimeta svarbiausias faktas: šis mokestis kiekvienam piliečiui – ir vargšui, ir turtuoliui – vienodai užtikrina teisę susirgus nelikti už ligoninės durų.
PSD mokestis yra vienintelis būdas eiliniam piliečiui gauti reikalingas medicinos paslaugas net ir tuomet, kai jis neturi pinigų. Be PSD galėtų gyventi ir nesirūpinti dėl sveikatos tik turtuoliai, įstengiantys mokėti tiek, kiek reikia ir kada reikia. Tačiau tokių Lietuvoje – nedaug. Daugiausia eilinių piliečių, kurie gyvena iš atlyginimo ir tikrai negali pakloti tūkstančių, kai užklumpa liga. Todėl mūsų valstybėje buvo įteisintas privalomojo sveikatos draudimo modelis, pagal kurį visi piliečiai privalo mokėti PSD.
Būtent iš šio mokesčio, skirtingai nuo kitų, naudą gauna tiesiogiai pats pilietis. Kitų mokesčių naudą pajuntame dažnai ne taip tiesiogiai ir ne taip greitai. Sveikatos draudimas pradeda veikti tą pačią sekundę, kai mes arba mūsų artimieji praveriame poliklinikos ar ligoninės duris.
Operuotis brangu, bet gydaisi nemokamai!
Sveikatos draudimo sistema apsaugo ir užtikrina, kad kiekvienas mūsų nelaimės valandą sulauksime reikalingos medicininės pagalbos. Todėl ir girdime raginimus – žmogau, apsidrausk sveikatą, nes tai patikimiausias ir pigiausias būdas gauti reikiamas medicinines paslaugas, tu turi žinoti apie tau priklausančias prievoles ir lengvatas. Tam, kad nusilaužus koją ar patekus į panašią bėdą nereikėtų mokėti už gydymą iš savos kišenės. Ir tai jau būtų ne 72 litai per mėnesį, kaip nustatyta, bet dešimteriopai daugiau. Eilinė apendikso operacija kainuoja 2300 Lt, širdies operacijos kaina – nuo 11,5 tūkst. Lt. Sudėtingesnės kainuoja per 14 tūkst. ir daugiau, o viena para ligoninės reanimacijoje – 7000 Lt. Ar galėtų vidutines pajamas uždirbantis žmogus tiek sumokėti? O juk sunkios ligos atveju gydomasi ne vieną ir ne dvi paras. Kaip pasijustų besipiktinantys PSD, staiga sužinoję rimtą diagnozę, kai ligos gydymui tektų išleisti keliasdešimt tūkstančių litų? Niekas kitas, tik privalomasis sveikatos draudimas apsaugo žmones nuo tokių tragedijų.
Mokėdami PSD mokestį pasirūpiname savo sveikata iš anksto. Valstybinė ligonių kasa iš surenkamų mokesčių kompensuoja ligonių gydymą valstybinėse, o taip pat ir privačiose klinikose. Jeigu PSD mokestis nebūtų surenkamas, kentėtumėme visi: prastėtų sveikatos paslaugų kokybė, medikai gautų mažus atlyginimus ir taptų nemotyvuoti, nebūtų įmanoma nupirkti modernios medicinos įrangos, vaistų.
Galimybė atidėti mokėjimą
Pastaruoju metu sustiprėjus nepagrįstai PSD kritikai, atrodo, norima išklibinti sukurtą sveikatos draudimo sistemą ir atimti iš žmonių tai, kuo jie dabar naudojasi nemokamai. O ir kritikuojama dažnai paviršutiniškai, gąsdinant, tačiau neinformuojant tiksliai. Tad ar iš tiesų nesumokėjusieji PSD pateko į aklavietę?
Tikrai ne. Niekas nesiruošia nesusimokėjusių PSD remti prie sienos – tuoj pat mokėk. Vyriausybė nutarė, jog galima ir atidėti PSD mokėjimą penkeriems metams, ir paskirstyti mokėjimą taip, kaip patogiau žmogui, ir nurašyti kaip beviltišką skolą.
Emigrantai, nedeklaravę savo išvykimo, turėtų jį deklaruoti VMI parengtoje pajamų deklaracijoje ir tokiu būdu bus atleisti nuo prievolės mokėti PSD. Išvykimą galima deklaruoti už penkerius paskutiniuosius metus.
Dirbantieji, kurie buvo nemokamose atostogose, jų metu PSD įmokų neprivalės mokėti. Mokesčio nereikės mokėti ir tiems bedarbiams, kurie gavo išeitinę kompensaciją ir todėl iškart nesiregistravo darbo biržoje.
Ką valstybė apdraudžia
Valstybė PSD nemokamai draudžia daugybę piliečių – vaikus, pensininkus, neįgaliuosius, studentus, darbo biržoje užsiregistravusius bedarbius ir t.t. Šiemet tai valstybei kainuos 1,5 mlrd. Lt, o visas sveikatos fondo biudžetas yra 4 mlrd. Lt. Tokia sistema, kai protingai ir sąžiningai vieni kitus palaiko valstybės piliečiai, yra geriausia. Nes pinigai ant medžių neauga, juos uždirbame visi ir iš mūsų mokesčių yra išlaikomos ligoninės, mokyklos ir t.t. Skatinimas jų nemokėti prilygtų siekiui atimti iš žmonių tai, kuo jie šiandien gali naudotis.
Mokestis sumažintas beveik tris kartus
Dabartinė valdžia sumažino šį mokestį: socialdemokratai buvo nustatę 10 procentų Statistikos departamento skelbiamo praėjusio mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio PSD įmokas, t.y. apie 200 Lt per mėnesį, o dabar reikia mokėti vos ne tris kartus mažiau, t.y. 72 Lt. Praėjusiais metais PSD sumokėjo per 300 tūkst. naujų draudėjų. Tai ir ūkininkai, ir dirbantys pagal individualias sutartis, kiti, norintys dalyvauti sveikatos draudimo sistemoje.
Tačiau nė lito PSD nesumokėjo 70 tūkst., dar maždaug 100 tūkst. gyventojų mokėjo iš dalies. Valstybė pasirinkusi tokį sveikatos gerovės modelį, kai kiekvienas pilietis yra ligonių kasų klientas. Šis mokestis yra privalomas ir visuotinas, tad ar sąžininga vieniems mokėti, o kitiems – ne? Visos šios įmokos labai reikalingos sveikatos draudimo fondo biudžetui, nes tik taip sudaromos galimybės visiems apdraustiesiems padengti sveikatos priežiūros išlaidas.
Vertinkime tai, ką turime
PSD yra ne našta, o savos sveikatos apdraudimas. Apie jį JAV buvo ilgai svajojama ir tik šiais metais priimtas atitinkamas įstatymas. Prezidentas Barakas Obama visam pasauliui džiaugsmingai pranešė, jog tai vienas svarbiausių jo pasiekimų. Mes tai turime trylika metų. Galima sutikti, kad nepakankamai dėmesio Valstybinė mokesčių inspekcija ir Valstybinė ligonių kasa skyrė informacijai apie PSD, tačiau nederėtų piktintis pačiu mokesčiu. Kiekvienas pilietis turi teisę gauti sveikatos paslaugas, tačiau turi ir pareigą mokėti mokesčius.
LR Seimo narys
Kęstutis Masiulis