X
Menu

ANDRIUS VYŠNIAUSKAS „Nuo šiandien dalyvauju Seimo rinkimų kampanijoje Marijampolėje”

Tai jau oficialu: nuo šiandien dalyvauju Seimo rinkimų kampanijoje Marijampolėje.

Rinkimų kampaniją pradedu anksti, nes noriu išklausyti kiekvieną iš jūsų ir akis į akį pasikalbėti apie tai, ką turime nuveikti per artimiausius ketverius metus ir daugelį metų į priekį.

Visi suprantame, kad šių rinkimų svarba yra didžiulė, ypač po paskutinių kelių mėnesių skandalų ir politinės suirutės. Tačiau ar susimąstome, koks pasirinkimas mūsų laukia iš tikrųjų? Vieni jums sakys, kad turite savo balsu atsidėkoti už jų veiklą praeityje. Antri bandys įtikti kartodami, kad viskas Lietuvoje yra blogai. Treti aiškins apie laimę, bet juos suprasti bus sunku.

Mano požiūris yra kitoks. Nusileiskime ant žemės ir pažvelkime,
kuo gyvena paprasta lietuvių šeima. Pamatysime daug gražių dalykų ir vykstančių pokyčių. Tačiau kartu pajusime ir daug nusivylimo, neužtikrintumo dėl ateities. Kodėl taip yra?

Mano atsakymas: nes trūksta tikros lyderystės. Mūsų išrinktieji prarado realybės jausmą ir ryšį su savo žmonėmis, neturi idėjų ir gebėjimų žvelgti toliau nei savo „dvarelio” tvora. Todėl šiuose rinkimuose aš pirmiausiai matau pasirinkimą tarp ateities ir praeities. Tarp to, kaip galėtų būti netolimoje ateityje, ir to, kaip yra dabar. Tarp noro dirbti ir noro tiesiog būti Seime. Tarp tikro nusiteikimo pasiekti rezultatus ir tuščių pažadų, kuriuos jie jums ir vėl kartos.

O darbų Lietuvoje yra labai daug. Štai keli iš jų, kurie man atrodo ypač svarbūs:

1. Darbo vietos turi kurtis ne tik Vilniuje, bet ir regionuose. Tam reikia gamybos investicijas nukreipti į regionus. Tai galime padaryti panaudodami savo energiją ir žinias ieškant naujų investuotojų, mažindami mokesčius verslui regionuose ir įgyvendindami naują verslo skatinimo modelį, kurį jau vakar pristatėme: http://tsajunga.lt/rinkimai/wp-content/uploads/2016/04/landsbergio_planas_1-1.pdf. Visos Lietuvos mastu naujų darbo vietų siekis yra 147 000. Jei tokį siekį perskaičiuotumėme pagal gyventojų skaičių – Marijampolės savivaldybei tektų 3000 naujų darbo vietų. Štai čia yra didžioji ambicija, kurios reikia siekti ne tuščiomis kalbomis, o konkrečiai sprendimais Seime ir Vyriausybėje.

2. Nauja viešojo sektoriaus darbuotojų algų sistema. Mokytojams, kultūros ir socialiniams darbuotojams, medikams, valstybės tarnautojams – visiems viešojo sektoriaus darbuotojams reikalinga nauja algų sistema, kuri leistų darbo užmokesčiui augti ne tik tada, kai neapsikentę žmonės išeina į gatves ar pradeda streikuoti, o nepolitizuotai, nuosekliai ir kasmet. Nors Vyriausybė jau šiandien bando užbėgdama įvykiams už akių kažką ta tema pasakyti, tačiau jų pasiūlymai neatrodo rimtai. Neabejoju, kad naujos darbo apmokėjimos sistemos sukūrimas liks jau kitam Seimui ir tai bus svarbiausias uždavinys svarstant 2017 m. biudžetą.

3. Algos turi augti. Siekiame, kad per artimiausius penkerius metus algos Lietuvoje stipriai paaugtų (mūsų planu siekiame, kad vidutinė alga per penkerius metus peržengtų 1200 EUR ribą). Dalį šio augimo sukurs investuotojai, kuriuos pritrauksime, nes jie yra linkę mokėti aukštesnes algas, o ir konkurencija dėl darbuotojų paskatins algas kelti ir kitus darbdavius.

4. Pensijos turi didėti. Šiuo metu pensijų augimas 5 kartus atsilieka nuo vidutinės šalies algos augimo. Mes matome galimybę pensijas indeksuoti, bet suprantame, kad tai bus sudėtinga ir didelė reforma, kuriai reikės tvirtos politinės lyderystės. Būtent šiuo metu lyderystės labai stinga, nes pensijų reformą galima priimti jau šiandien su socialiniu modeliu, tačiau patys socialdemokratai pripažįsta, kad nieko iki Seimo rinkimų jau nebepasieks.

5. Kokybiškos sveikatos paslaugos turi būti prieinamos visiems. Sveikatos apsaugos sistema kenčia nuo skandalų ir neskaidriais būdais ją valdančių ministrų. OECD mūsų sveikatos apsaugos sistemą vertina kaip vieną labiausiai atsilikusių Europoje. Permainų imsimės peržiūrėdami sveikatos apsaugos sistemos valdymo standartus, gydytojų algų sistemą ir išgrynindami gydymo įstaigų funkcijas.

Šiuos darbus laikau naujomis galimybėmis, kurias mūsų valstybė turi suteikti visiems savo gyventojams. Ar turime tikėjimo, kad šiuos darbus vis dar gali atlikti tie, kurie iki šiol jų nepadarė? Ar tikime, kad šiandieninė valdžia gali suteikti naujų galimybių mūsų visų geresniam gyvenimui? Aš netikiu.

Todėl kviečiu pasitikėti nauja profesionalių politikų karta ir leisti jums rezultatais įrodyti, kad politikai gali dirbti žymiai geriau nei iki šiol.

Be abejo, išvardintos rinkimų programos idėjos yra tik pirminės gairės, kuriomis siekiu vadovautis tolimesniuose darbuose. Detalią programa pradedame rašyti ir jau netrukus pakviesiu prie jos kūrimo prisidėti visus norinčius ir galinčius.

Andrius Vyšniauskas