X
Menu

Andrius Vyšniauskas. Skirmantas Malinauskas – melo inžinierius

Kas yra Skirmantas Malinauskas? Buvęs žinomas žurnalistas, iškeitęs perspektyvą ketvirtojoje valdžioje į politinę karjerą Premjero pašonėje. Pradėjęs kaip korupcijos kritikas, rašytojas apie supuvusią kalėjimų sistemą, bet pamažu virtęs Sauliaus Skvernelio šešėlių maskuotuoju ir jo rinkiminės kampanijos ruporu. Dabar Skirmantas išgyvena trečiąjį virsmą, jis pamažu įsikūnija į nepakeičiamo valdžios melo inžinieriaus amplua.
Stebint šią Skirmanto transformaciją regiu ne tik anksčiau gerbtą tiriamosios žurnalistikos specialistą, kurio tiesos paieškos nepalikdavo abejingų, bet turimos galios, postų ir įtakos apkerėtą politikos veikėją, kuris desperatiškai savyje stengiasi atrasti Skvernelio Bannoną. Norintis bet kokia kaina – net jei tai pareikalaus naudoti melą ir juodąsias technologijas – atnešti savo mylimam patronui pergalę būsimuose Prezidento rinkimuose.Aš kaip demokratas tikiu, kad tiesa visados randa savo kelius, o tai, kas galų gale labiausiai pakenkia politikams, – tai jų melas. Taip ir šiuo atveju – nuožmus tiesos gynėjas, tapęs dar nuožmesniu valdžios propagandistu, šiandien klumpa ties elementariais faktais. Jis klumpa, nes meluoja.
Paskutiniame savo tekste Skirmantas supina į vieną pynę Gabrielių Landsbergį, jo žmonos verslą, Maximą, kainas ir užkulisiuose girdimus prezidentinės Sauliaus Skvernelio kampanijos karo trimitų garsus. Būtų galima apie tą tekstą diskutuoti ir iš rinkiminių technologijų pusės, galima būtų liesti ir kainų politikos tematiką. Visgi nusprendžiau apsiriboti faktų parodymu, nes juk tiesa galų galiausiai yra svarbiausias dalykas.
Melo inžinerija
Skirmantas Malinauskas savo tekste meta teiginį: „Vidutiniškai 2017 m. UAB „Karalienės Mortos mokykla“ darbuotojai uždirbo 670,14 eurų „ant popieriaus“ arba apie 510 eurų „į rankas“.Šis Skirmanto mestas teiginys turi pagrįsti jo iškeltą hipotezę, kad mokslas UAB „Karalienės Mortos mokykla“ tėvams yra brangus, o mokytojams mokama mažai. Bet tai nėra tiesa ir tuoj tai jums įrodysiu.
Štai čia, pasitelkus du įrankius, kurie prieinami bet kuriam Lietuvos piliečiui. Pirmasis įrankis yra Skirmantas Malinauskas! Taip, būtent jis pats, nes jis savo feisbuko paskyroje pasidalino lentele, kurioje neva pateikia minėtos mokyklos darbuotojų algų vidurkį, išdėliotą kas mėnesį. Pažvelgus į šiuos skaičius pasimato, kad net iš toli nėra taip, jog metinis vidurkis būtų 670,14 eurų. Šis rodiklis vien pagal Skirmanto pateikiamus duomenis turėtų būti bent 100 eurų didesnis.Tačiau tai yra smulkmena. Tiesiog nurašykime tai Skirmanto matematinei klaidai. Natūralu, kad „geras propagandistas“ ir „geras skaičiuotojas“ nebūtinai yra tapačios sąvokos. Skirmantas padaro dar didesnę ir grubesnę klaidą, kurią galime visi puikiausiai pamatyti pasinaudoję google.lt paieška.
Jeigu joje įvestumėme „UAB Karalienės Mortos mokykla“, tai atrastumėme oficialius ir visiems prieinamus duomenis, kad šioje mokykloje mokamų algų vidurkis yra 1021,19 euras (neatskaičius mokesčių), o tai yra 34,37 proc. daugiau, nei Skirmantas Malinauskas pateikia. Atlyginimų mediana – 1000 eurų (įdomybė: ar žinojote, kad medianinė alga UAB „Karalienės Mortos mokykla“ yra didesnė nei UAB „Agrokoncernas“? O tai juk švietimas, ne dempinginės rusiškos trąšos).Palyginimui, vidutinis pilną darbo krūvį (36 valandas) turinčio mokytojo atlyginimas šalyje yra 825 eurai (neatskaičius mokesčių). Manau, skirtumas yra gana ryškus. Be abejo, tų mokytojų, kurie neturi pilno krūvio, algos mažesnės, o tų, kurie turi didžiausią kvalifikaciją, yra didesnės ir t. t. Tai oficialūs Švietimo ir mokslo ministerijos duomenys.
Štai dar keli svarbūs skaičiai. 25 procentai pilną mėnesį dirbančių darbuotojų, kurie gauna mažiausias algas, užmokesčio vidurkis UAB „Karalienės Mortos mokykla“ yra tarp 700 ir 800 eurų (į čia įeina ne tik mokytojai, bet ir kitas personalas) (įdomybė: toje pačioje kategorijoje, mažiausios algos UAB „Karalienės Mortos mokykla“ yra didesnės nei UAB „Agrokoncernas“, o tai juk švietimas, ne dempinginės rusiškos trąšos).
25 procentai pilną mėnesį dirbančių darbuotojų, kurie gauna didžiausias algas, užmokesčio vidurkis šioje mokykloje yra tarp 1100 ir 1200 eurų (į čia įeina ne tik mokytojai, bet ir kitas personalas). Darbuotojų, kurie dirba ne visą mėnesį, algos atitinkamai mažesnės, nes, na, juk dirba jie ne visą mėnesį. Taigi ir šie skaičiai yra toli gražu nuo to, ką mums pateikia Skirmantas Malinauskas.
Visus šiuos duomenis galite labai lengvai rasti bei analizuoti štai čia: https://rekvizitai.vz.lt/imone/karalienes_mortos_mokykla/atlyginimas/
Beje, Skirmantas Malinauskas ne tik sako netiesą, bet ir manipuliuoja skaičiais. Pasikapsčius giliau galima pamatyti, kad tie skaičiai, kuriuos traukia mano mielas oponentas, pirmiausiai yra seni – praeitų metų. Kodėl reikia naudoti praeitų metų duomenis, kai yra prieinami šių metų naujausi vidurkiai? Gal tiesiog taip patogiau? Gal tai leidžia nematyti ir to fakto, kad minėtoje įmonėje per tą patį metinį laikotarpį algos augo 13,6 proc., o tai ženkliai daugiau nei šalies vidurkis?Antroji manipuliacija – naudojami duomenys, į kuriuos įtraukiami ir ne pilnu etatu dirbantys asmenys. Yra didelis skirtumas, kai parodoma algos tik tų darbuotojų, kurie draudžiami visą kalendorinį mėnesį, ir tada, kai prie jų pridedama darbuotojų, dirbančių ne visą kalendorinį mėnesį, duomenys. Tarkime, jeigu turime pilnu etatu dirbantį mokytoją, kurio mėnesinė alga yra 1000 eurų (o tai gerokai daugiau nei šalies vidurkis), ir mokytoją, kuris dirba vos kelias valandas, nes tai jam yra papildoma veikla prie pagrindinio darbo kitoje mokykloje, ir jis gauna, na, tarkime, 200 eurų. Išvedame vidurkį ir vuolia – gauname 600 eurų. Dramatišką ir baisų skaičių, kuris šiaip nerodo nieko, tik suklaidina ir leidžia Skirmantui parašyti baugesnį tekstą, kuris puikiai žaidžia į jo patrono liniją.
Taigi, Skirmantas savo straipsnyje labai tiesmukai pamelavo ir apšmeižė verslo įmonę vien dėl politinių tikslų. Kai valdžia, o Skirmantas yra valdžia, pradeda tokiais būdais, neįsigilindami į faktus, sąmoningai sakydami netiesą ir manipuliuodami oficialiais duomenimis pulti verslą, nes jo savininkė yra politiko žmona, – tai yra daugiau nei žema. Tai yra pavojinga, antidemokratiška ir veda mūsų šalį tikrai ne vakarietiška kryptimi.
Pripažinkite – su mokytojų etatiniu apmokėjimu prisidirbote, nes algos mažės
Na, ir galiausiai palieskime visą Skirmanto teksto esmę. Kodėl tas tekstas atsirado ir ką juo bandoma padaryti? Šis tekstas atspindi ne Skirmanto įsitikinimus, o tik tarnauja kaip patogus Sauliaus Skvernelio Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąskrydyje pradėtos kampanijos prieš G. Landsbergį įrankis.Tai asmeninis silpno ir visuomenės pasitikėjimą praradusio Premjero puolimas, kurį žadina du tikslai: kerštas už tvirtą oponavimą Skvernelio/Karbauskio politikai ir siekis „paskiepyti“ nuo tolimesnės Gabrieliaus Landsbergio kritikos. Ši kritika atkeliaus rudenį, nes valdžios partija – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – puikiai suvokia, kad beatodairiškai stumdama „reformas“ vien tik tam, kad prezidentinėje kampanijoje Saulius Skvernelis galėtų atrodyti reformatoriumi, sujaukė Lietuvos švietimo sistemą dar labiau, nei ji buvo prijaukta iki šiol. Įvesdami mokytojų etatinį apmokėjimą jie užprogramavo, kad didelių gimnazijų mokytojams algos mažės. Mažės tiems mokytojams, kurie turi didžiausią kvalifikaciją, paruošia geriausius mokinius ir todėl turi didžiausius krūvius. Ir mažės dramatiškai. Tai bus rudens tema.
Mokytojai tikrai netylės, nes užminta ne ant tų, kurie tyli. Mokytojai visados buvo labiausiai organizuota visuomenės grupė. Stipriausios profsąjungos, turinčios daugiausiai narių ir patirtį, kaip kovoti už savo teises. Netylės ir opozicija, nes ji negali tylėti tada, kai dėl trumparegiškų politinių tikslų yra naikinama mūsų žmonių ateitis, atimamos jų algos ir perspektyvos.
Pradėdamas puolimą prieš G. Landsbergį ir jo šeimą Saulius Skvernelis bando pašalinti Gabrielių Landsbergį iš švietimo temos debatų. Neva pademonstruoti, kad jis neturi „moralinės teisės“ kalbėti apie mokytojus ir jų algas. Tačiau Saulius Skvernelis šioje vietoje apsigauna, nes moralinę teisę suteikia ne jis ir ne Karbauskis. Moralinė teisė įgyjama tada, kai politikas stoja į žmonių pusę, kovoja už vertybes ir principus, kuriais tiki. Neabejoju, kad būtent tai ir bus daroma, o valdžios bandymai cenzūruoti opoziciją ramiausiai keliaus ten, kuri jiems priklauso – į šiukšlyną (tikiuosi, ne į Kauno).
P.S. Dar vienas paradoksas. Kampanija prieš Gabrielių Landsbergį vykdoma bandant teigti, kad jis nenori atskleisti jo šeimos iš žmonos verslo gautų pajamų kilmės. Neva čia kažkas slapto ir labai baisaus yra. Tačiau tai šneka žmonės, kurie anksčiau labai mėgdavo kapstytis po įvairias interesų ir turto deklaracijas. Skirmantas, kiek pamenu jį žurnalistikoje, buvo tikras to meistras. Bet štai šį kartą būtent Skirmantas pasirenka pamiršti vieną svarbų faktą apie turto ir pajamų deklaracijas: jeigu pajamos (dividendai) yra gauti 2018 metais, tai jie į deklaraciją bus įtraukiami 2019 m. VMI sugeneruos preliminarią deklaraciją, joje viskas bus fiksuota ir Gabrielius Landsbergis nieko negalės nuslėpti. Manau, tikrai ir neketina. Čia yra skirtumas nuo Sauliaus Skvernelio bei Ramūno Karbauskio, kurių problemos su deklaracijų pažeidimais jau tapo chroniškomis. Tad, vyrai, pirmiau susitvarkykite savo deklaracijas, o tada kibkite prie kitų. Nes atrodote tiesiog juokingai.