X
Menu

ANDRIUS VYŠNIAUSKAS: SOCIALDEMOKRATAI – PANIEKINĘ KONSTITUCIJĄ IR UŽSPRINGĘ SAVO PROPAGANDA (ATSAKYMAS RAMŪNUI BUROKUI)

Mielų skaitytojų iškart norėčiau atsiprašyti. Šis komentaras vietomis gali būti piktas ar emocingas, nes sunku susilaikyti matant, kaip kolegos kairėje, į kurių vakarietiškėjimą nuolat dedame daug vilčių, springsta nuo savo pačių propagandos. Šį komentarą dėstau kaip atsakymą į jaunųjų socialdemokratų lyderio Ramūno Buroko tekstą apie nesugiedotą himną Seimo neeilinės sesijos metu.

Ramūnai, iki šiol maniau, kad tu protingiausias iš visų jaunųjų socialdemokratų. Tikrai taip maniau, juo labiau kad kartu dirbame Marijampolės savivaldybės taryboje ir turiu galimybę stebėti tavo darbą ten.

Perskaitęs tavo naujausią komentarą, jei jį tokiu galima laikyti, supratau, kad klydau. Akivaizdu, kad ekskomunistinė partija savo propaganda gali sugadinti net ir geriausią žmogų, paversti jį plačiau nemąstančiu ir tik partinę mantrą kartoti gebančiu mankurtu. Visai taip pat, kaip tai vykdavo senaisiais, komunistiniais laikais. Šiuo požiūriu, deja, nedaug kas pas jus pakito.

Bet pradėkime nuo pradžių. Kodėl konservatoriai negiedojo himno po Konstitucijos paniekinimo akto neelinės Seimo sesijos metu? Pirmiausia todėl, kad himnas yra giedamas kiekvienos Seimo sesijos pradžioje ir pabaigoje, o mes manome, kad ta mūsų inicijuota ir jūsų sugadinta neeilinė sesija nesibaigė. Todėl himno giedojimas pagal nustatytą procedūrą buvo negalimas. Tai vieną kartą jau nustatė ir Seimo Etikos ir procedūrų komisija.

Turėdami galimybę savo klaidą ištaisyti, antrą kartą jūs pasielgėte taip pat ir vėl nutraukėte sesiją šiurkščiu, nedemokratiniu bei antikonstituciniu būdu. Todėl dėl šio jūsų, nebegerbiami socialdemokratai, elgesio TS-LKD Seimo nariai kreipsis į Konstitucinį teismą ir tikiu, kad laimės. Tada ir bus giedamas himnas, bet ne stebint, kaip jūs, trypdami valstybės demokratinius pamatus, šokate antikonstitucinę pasiutpolkę, o švenčiant pergalę ir didžiuojantis apgintais Lietuvos valstybingumo principais.

Himnas yra demokratinės Lietuvos Respublikos simbolis. Pabrėžiu – demokratinės! Ne komunistinės, ne autoritarinės, ne kokios nors dar kitokios. O demokratija turi tris pamatinius principus: 1) laisvi rinkimai; 2) atskaitomybė piliečiams (o kartu ir opozicijai, nes ji atlieka valdžios atskaitomybės užtikrinimo funkciją, kurią jai piliečiai suteikė per Konstituciją); 3) teisės viršenybė.

Šiandien visiems šiems trims principams iškilo grėsmė, o kartu su jais – grėsmė kyla ir visai Lietuvos Respublikos demokratinei santvarkai. Antrus rinkimus iš eilės matome masinį balsų pirkimą. Keista, kad būtent socialdemokratai padeda legitimuoti tas partijas, kurios iš visų jėgų naikina laisvų rinkimų galimybę mūsų šalyje.

Tų partijų legitimaciją jūs atliekate sėdėdami su jomis vienoje koalicijoje, pripažindami jų reikalavimus ir vykdydami populistinius šūkius, o kartais netgi bandydami išsukti tas partijas iš „nemalonių“ korupcinių situacijų. Mieliems skaitytojams priminsiu, kad per pastaruosius dvejus rinkimus daugiausia balsų pirkimo atvejų buvo fiksuota Darbo partijos ir „Tvarkos ir teisingumo“ gretose.

O kur dar visa Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ epopėja. Juk įrodyta, kad „juodoji buhalterija“ egzistavo, ir naivu tikėtis, kad tai nepadarė įtakos demokratijos būklei mūsų jaunoje valstybėje. Ir nesvarbu, kad tai buvo prieš dešimt metų. Šita partija tuos pačius metodus naudoja iki šiol: prisiminkime savivaldos rinkimus Vilniaus mieste ir jų kandidatų „įdomaus“ dydžio paramas savo rinkimų kampanijai. Ką socialdemokratai daro, kad visa ši išdėstyta situacija pasikeistų? Ogi nieko. Tiesiog plaukia pasroviui.

Antra – atskaitomybė piliečiams. Kodėl bijote neeilinės sesijos ir ją blokuojate? Juk ši neeilinė sesija būtų suteikusi galimybę būtent jums atsiskaityti rinkėjams ir išsklaidyti daug egzistuojančių abejonių dėl jūsų pačių bei jūsų koalicijos partnerių veiklos. Kodėl tokia baimė pradėti Vytauto Gapšio apkaltą, panagrinėti Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ reikalus ir jūsų Šalaševičiūtės kyšių istorijas? Kodėl bijote? Gal todėl, kad tikrai yra ką slėpti?

Galiausiai – teisės viršenybė. Teisingumo vykdymo institutas yra teismai. Tačiau iki teismo turi būti atliktas ikiteisminis tyrimas. Teisingai atliktas ikiteisminis tyrimas leidžia teisėjams ir teismams nepasimesti normų, principų, įstatymų ir kodeksų margumyne, nustatyti kaltuosius ir juos teisingai bausti. Per tai ir yra užtikrinama teisės viršenybė.

Tačiau pastaruoju metu, ypač naujausioje Pakso prekybos poveikiu istorijoje, regime didžiulį politikų iš kairės spaudimą siekiant politizuoti ikiteisminiu tyrimus. Bandymus komentuoti, kaip dirba teisėsauga, susitikinėjimus su prokurorais bandant juos iškvosti, kvestionuoti jų veikimo metodus, o ypač tai, kad pagaliau teisėsauga pradėjo bendrauti su visuomene, pateikti jau ne tik skurdžias tyrimų nuotrupas, o ir paaiškinimus kas ir kodėl vyksta.

Paradoksalu, kad darant spaudimą teisėsaugai šalia dažniausiai įtariamaisiais tampančių darbiečių ir tvarkiečių (neretai ir tiesiog šių dviejų partijų kaip juridinių asmenų) prisijungė ir socialdemokratai su savo „Skaidrumo grupe“. Būtent jos pirmininkas bando savo psęudoekspertine nuomone paveikti teisėsaugos pareigūnus.

Visi šie mano išvardinti faktai įrodo, kad Lietuvos demokratija patiria eroziją ir jūs – socialdemokratai – šiame procese dalyvaujate labai aktyviai. Dar blogiau, kad jei anksčiau šiame procese matėme tik jūsų labai aktyvų pasyvumą, tai dabar atsiranda ir labai aktyvus tiesioginis įsitraukimas darant veiksmus, kurie suteikia pagreitį šalies demokratijos erozijos procesui.

Himne yra žodžiai: „Tegul Tavo vaikai eina vien takais dorybės“. Ką daryti, kai dalis tų vaikų eina nedorybės takais? Kai jie žengia tikrų tikriausiais klystkeliais ar net šunkeliais? Ar tie kiti turi tiesiog stebėti ir kartu su anais giedoti himną po svarbiausio šalies dokumento paniekinimo akto? Nemanau, nes taip elgtųsi mažų mažiausiai nesąžiningai.

Ramūnai, kažkada skaičiau tavo tekstus ir žavėjausi tavo užsidegimu bei drąsa pasakyti kritiškus žodžius Bradauskui ir Vėsaitei. Dabar suprantu, kad tam didelės drąsos vis dėlto nereikėjo. Ar turėsi drąsos dabar pasmerkti, atsiriboti ir savo partiją paraginti atsisakyti ir Ričardo Malinausko paslaugų.

Jei taip pasielgtum, tikiu, kad užsitarnautum tiek daug pagarbos taškų iš Lietuvos rinkėjų, kad ilgą laiką propagandinių tekstų nebereikėtų rašyti. Tave žmonės vertintinų ir be jų. Ramūnai, ar sugebėsi tai padaryti?

Pabaigai, įkvėpimui noriu pacituoti socialdemokratų klasiką, šių dienų kairiųjų veidą ir tikrąjį vedlį: LABA VAKARA. AČIŪ JUMS LABAI. Te įkvepia šie žodžiai mus visus permainoms Lietuvoje.

Andrius Vyšniauskas yra TS-LKD narys, Marijampolės savivaldybės tarybos narys