X
Menu

Ar pasaulis įžengė į karų epochą?

Giedrius Iškauskas

TS-LKD Marijampolės skyriaus tarybos narys

Pastaruoju metu pasaulinė žiniasklaida užtvindyta naujienomis apie karinius susidūrimus. Dar neseniai praūžusi Libijos revoliucija. Kunkuliuoja primiršta Sirija. Dabar Ukraina bei naujai iškilęs Izraelio – Palestinos konfliktas.

Be visų šių konfliktų yra dar vienas įvykis, pakliuvęs į tarptautinės bendruomenės akiratį. Tiesa, Lietuvoje jam skirta palyginus mažai dėmesio. Tai teroristinės organizacijos ISIL (Irako ir Levanto valstybė) konfliktų krečiamos Sirijos bei Irako teritorijose inicijuotas Islamo Kalifato sukūrimas. Konfliktas Sirijoje žiniasklaidos ir pasaulio buvo primirštas jau gana ilgą laiką.

Žmonės atbunka nuo tų pačių naujienų. Jiems reikia kažko naujo. O tarptautinė žiniasklaida vaikosi sensacijų. Nuo to, kiek kovojanti pusė gaus dėmesio, gali priklausyti jos finansavimas bei tarptautinė parama. Todėl XXI a. karai dar vadinami žiniasklaidos karu. Taigi, nieko keista, kad Artimųjų rytų negydomas pūlinys sprogo ir virto atvira žaizda. Dabar ši žaizda grasina suardyti viso to regiono stabilumą.

Kiek šis naujas „kalifatas” pavojingas, suprato net Rusija. Putinas skubiai išsiuntė karinius lėktuvus byrančiai Irako vyriausybei. Visgi, nieko čia altruistiško šiame poelgyje nėra. Dagestano, Čečėnijos islamo kovotojai jau ilgą laiką kovoja prieš rusų pajėgas. Jie siekia įkurti Islamo valstybę Kaukaze. Lyg tyčia, vienas ISIL lyderių yra Abu Omaras al Shishani. Jis į Siriją atvyko kartu su šimtais kitų čečėnų kovotojų. Sutapimas ar ne, bet būsimo kalifato sienos sutampa su mano minėtų regionų teritorijomis Rusijoje.

Ne mano kompetencija nagrinėti visas smulkmenas, kaip ISIL iškilo taip aukštai. Palieku tai nagrinėti specialistams. Vis dėlto, norisi pabrėžti finansavimo svarbą. Pinigai – karo „širdies arterija“, varomoji jėga. Yra įtariama, jog ISIL finansuoja arabų, daugiasia, sunitų islamo tikėjimo pakraipą išpažįstančios valstybės ir jų piliečiai. ISIL kovodama su Sirijos režimu, užgrobė daug teritorijų. Vietinius apdėjo mokesčiais, išplėšė bankus. O po žaibiškos atakos Irake, užgrobė Mosulo miestą ir apsirūpino sunkiąja ginkluote.

Valdydama Sirijos bei Irako naftos telkinius, ISIL jau yra tituluojama kaip turtingiausia teroristinė organizacija pasaulyje. Tiesa, tokio islamistų pasisekimo nebūtų buvę be sunitų ir šiitų priešpriešos, brendusios nuo 2001 metų. Vietiniai Irako sunitai kaltina dabartinę daugumoje šiitišką vyriausybę korupciją ir nuolat papildo teroristų gretas. Kai kurie vakarų ekspertai kartais šį ISIL iškilimą sieja su beprasidedančiu pilietiniu karu Irake.

Ar nieko neprimena? Jeigu aktyviai sekėte įvykius Ukrainoje, viskas ten klostėsi panašiu principu. Visų pirma, rusų žiniasklaidoje buvo vykdoma agresyvi propaganda, nukreipta prieš Ukrainos laikinąją vadžią. Taip buvo siekiama įvaryti pleištą tarp rusų ir ukrainiečių. Vėliau susikuria mažos grupelės „vietinių. Šie išplėšia bankus ir užima administracinius pastatus.

Vykdomi žmonių grobimai, reketas, apšaudomi civiliai. Šio judėjimo gretas nuolat papildo kovotojai, atkeliaujantys iš rytų kaimynės. Nemažą dalį jų sudaro tie patys, tik jau prorusiški čečėnų tautybės vyrai, apsiginklavę fanatiška didžiosios Rusijos (suprask SSRS) idėja. Faktui, jog finansavimas ir ginklai atkeliauja iš Rusijos, manau jau niekas neprieštaraus. Donecko „kovotojai“ net valstybę įkūrė. Tiesa pavadinta ji ne Islamo kalifatas, bet ironiškai – „Donecko liaudies respublika“.

Šis judėjimas turi visus teroristinės organizacijos požymius. Kodėl jis iki šiolei nepaskelbtas teroristine organizacija tarptautiniu mastu yra greičiau ne teisinis, bet politinis dalykas. Juo labiau, kad preliminariais duomenimis būtent jų kovotojai numušė civilinį lėktuvą „Boeing-777“. Žuvo 298 žmonės.

Belieka tikėtis, jog šis Malaizijos lėktuvo numušimas nebus tas simbolinis atskaitos taškas, eskaluojantis konfliktą dar giliau. Aišku, nemanau, kad įvykiai klostysis kaip po 1914 m. teroristinio akto, kuris tapo prielaida Pirmam pasauliniam karui. Birželio 28 d. minėjome šio karo 100-tąsias metines. Tada 1914 m. birželio 28 d. Sarajeve, tuomet Austrijai priklausančios Bosnijos ir Hercegovinos mieste, bosnis studentas Principas nušovė Austrijos-Vengrijos sosto įpėdinį Pranciškų Ferdinandą ir jo žmoną.

Kita vertus, ar nebus taip, jog leidę šiam konfliktui įsisenėti, sulauksime kažko panašaus kaip ISIL susikūrimo savo pašonėje? Tik šis teroristinis darinys vadinsis Donecko Liaudies respublika. O šaunieji Rusijos džihadistai eksportuos ne islamo religiją, bet didžiosios Rusijos idėjas ne tik Ukrainoje, bet ir kaimyninėms valstybėms. Jei Irakas yra toli nuo Lietuvos, tai nuo mūsų iki Ukrainos sienos 4 valandos kelio.

Vis dėlto, ar šis prorusiškų separatistų numuštas lėktuvas bus tas simbolinis įvykis, kuris išjudins pasaulį, pamatysime greitu metu. Galbūt, pasaulis imsis spręsti Ukrainos krizę ne tik simbolinėmis sankcijomis, bet ir iš esmės. Žinant kaip vakarų valstybėse vertinamos savo šalies piliečių gyvybės, vakarų politikai bus priversti reaguoti. Galų gale, šis konfliktas jau palietė nebe vieną Ukrainą, bet dar bent 9 valstybes. Jų piliečių kraujas – Ukrainos žemėje.

http://www.delfi.lt/pilietis/voxpopuli/ar-pasaulis-izenge-i-karu-epocha.d?id=65332762