MARIJAMPOLĖ 2020 FORUMAS
Marijampolės savivaldybės administracijos salė
2013-12 -09 17.00 val.
Gerbiamieji.
Šios dienos forume dalyvauja:
Gerb. Seimo narys Opozicijos Pirmininkas Andrius Kubilius,
Gerb. Antanas Stankus privataus Tauragės industrinio parko steigėjas,
Mykolas Majauskas – Pasaulio ekonomikos forumo atstovas Lietuvoje,
Arvydas Darulis – buvęs Energetikos viceministras,
Gerb. Šešėlinės vyriausybės kancleris Andrius Vyšniauskas,
Gerb. Savivaldybės vadovai, Tarybos nariai,
Gerb. Verslo, Švietimo, Kultūros, Medicinos ir kitų profesijų atstovai,
Mieli marijampoliečiai.
Sveikinu visus susirinkusius į šios dienos forumą, tuos, kurie suradote laiko ir noro atvykti, ypač svečius iš Vilniaus. Šiandieną mes kalbėsime apie tai, kas svarbu kiekvienam lietuviui, kas svarbu kiekvienam marijampoliečiui . Kokia bus Lietuva? Kokia bus Marijampolė? Kurianti, auganti ir stiprėjanti, ir tvarkinga ar merdinti ir išsivažinėjanti .Galėsime aptarti Marijampolės finansinę ir ekonominę situaciją, įvertindami kokia ji Marijampolėje buvo 2000metais, kokia ji yra dabar 2013metais, tačiau svarbiausia, kokią mes norėtume ją matyti ateityje gal būt 2020 metais. Padiskutuosime, kas aktualu kiekvienam žmogui prasidėjus žiemai, tai renovacijos ir šilumos ūkio klausimai, šilumos kainos.
Aptarsime, kaip keičiasi Marijampolė per paskutinius 5 –erius metus. Tvarkomos viešosios erdvės, renovuojamos mokyklos, atnaujinami stadionai, gydymo įstaigos. Didelės lėšos skirtos Basanavičiaus aikštės, Senamiesčio erdvių, Poezijos ir Vytauto parkų, Rygiškių-Jono gimnazijos stadiono erdvių ir Kauno gatvės sutvarkymui. Tam apytiksliai panaudota 83 mln. LT. ES struktūrinės paramos lėšos sudaro 85 proc projekto lėšų, valstybės biudžeto lėšos sudaro 7,5 proc, ir Savivaldybei prie projekto finansavimo tenka prisidėti 7,5 proc. Tačiau kalbėdami apie tai kas yra pozityvu, negalime nepastebėti iš to kylančių problemų. Stebime didėjančias Marijampolės savivaldybės skolas. Tačiau skolos pradėjo didėti ne tuo metu, kai prasidėjo finansinė- ekonominė krizė, ar prasidėjo didžiųjų projektų įgyvendinimas, bet jau žymiai anksčiau, kuomet BVP augimas buvo 6,5 proc. Jeigu 2000m. savivaldybės įsiskolinimai bankams siekė 2 mln. 934 tūkst. Lt. Tai po penkerių metų 2005m skolos išaugo iki 12 mln 250 tūkst Lt, o 2008m. jos jau buvo pasiekę 24mln.260 tūkst.Lt. Tačiau turime atminti, kad tuo metu savivaldybė turėjo puikias galimybes taupyti: aktyviai vyko privatizavimo procesai, buvo parduota autobusų stotis, mokyklos stadionas, šalia esanti mokykla su stadionu. Vien šie sandoriai tuo metu savivaldybės biudžetą papildė daugiau nei 8 mln. Lt, o kur dar kiti pardavimai. Kiekvienais metais savivaldybės biudžetas gaudavo po keletą milijonų viršplaninių pajamų, tačiau savivaldybės skolos augo, augindamos palūkanas, kurias dabar turime sumokėti bankams. Šiuo metu 2013m.spalio 31d. įsiskolinimai bankams siekia 29mln. 670 tūkst.Lt, o bendras kreditorinis įsiskolinimas išaugo iki 39 mln. 670 tūkst.Lt. Palyginimui Marijampolės 2013 m. biudžetas 128 mln. 437, 8 tūkst. Litų. Vien per paskutinius penkerius metus bankams už paskolas sumokėta 5 mln. 469 tūkst. litų palūkanų. Po susitikimo su jaunais žmonėmis, kurie mokosi Profesinio rengimo centre ir niekaip nesieja savo ateities su Marijampole, bei atsižvelgiant į stebimą neigiamą gyventojų kaitą dėl vidaus ir tarptautinės migracijos gyventojų skaičiaus mažėjimo apytiksliai 15 proc., kyla klausimai. Tačiau su su nauju ES 2014 – 2020m periodu Marijampolei atsiranda naujos galimybės Kaip Marijampolei pavyks su vis didėjančiomis skolomis pritraukti 2014 – 2020 m. ES struktūrinės paramos lėšas? Ar jos bus panaudotos tikslingiau: ugdant vietinės darbo jėgos įgūdžius, skatinant verslumą, gerinant infrastruktūrą ir saugant aplinką ? Kaip galima būtų pagerinti investicinę aplinką savivaldybėje? Ar savivaldybė turėdama vis augančias skolas galės pilnai įgyvendinti regioninę politiką.
Aš kelčiau klausimus: sau ir visiems savivaldybės tarybos nariams.
Ar Marijampolės savivaldybė, turinti gražiai sutvarkytas viešąsias erdves, pakankamai gerai tvarkomas mokyklas ir socialines įstaigas, sėkmingai dirbančias verslo įmones ir atsirandančias naujas galimybes po Marijampolės LEZ patvirtinimo sugebės pritraukti naujas investicijas, užsienio kapitalo investicijas, sudarys sąlygas kurtis naujoms darbo vietoms su gerom pajamom, nes darbo užmokestis Marijampolėje 1765 litai yra vienas mažiausių Lietuvoje? Ar sugebėsime sukurti darbo vietas ir buvusius Marijampolės moksleivius įgijusius aukštuosius išsilavinimus ar padirbėjusius užsienyje susigražinti į gimtąjį miestą.
Ar išspręsime šešėlio problemą: daug gyventojų nedirba ir neieško darbo. Ar turėsime politinės valios išspręsti šilumos ūkio klausimus? Ar savo pavyzdžiu mes skatinsime kurtis atsakingesnę, sąžiningesnę ir teisingesnę visuomenę?
Valdas Pileckas
Marijampolės savivaldybės tarybos narys, TS- LKD frakcijos seniūnas