X
Menu

Marijampolė. Darbotvarkė 2020

Gruodžio 9 d. Marijampolės savivaldybės administracijos salėje įvyko Marijampolės ekonomikos forumas „Darbotvarkė 2020“. Pagrindinis forumo tikslas – pradėti viešumoje kalbėtis apie svarbias Marijampolės problemas ir teikti idėjas šių problemų sprendimui. Valdas Pileckas, Marijampolės tarybos narys, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionys demokratai frakcijos seniūnas, pristatė dalyvius: opozicijos Seime lyderį Andrių Kubilių, Tauragės privačios pramoninės zonos kūrėją K.Jankauskas ir A. Stankus1Antaną  Stankų, buvusį energetikos viceministrą Arvydą Darulį, Marijampolės miesto tarybos narį Kostą Jankauską. Jaunimą atstovavo A.Kubiliaus patarėjas, jaunasis verslininkas Mykolas Majauskas. Forumui vadovavo Šešėlinės vyriausybės kancleris Andrius Vyšniauskas.

Renginio pradžioje Valdas Pileckas kalbėjo: „Šiandien mes kalbėsime apie tai, kas svarbu kiekvienam lietuviui, kas svarbu kiekvienam marijampoliečiui. Kokia bus Lietuva? Kokia bus Marijampolė- kurianti, auganti, stiprėjanti ir tvarkinga ar  merdinti ir išsivažinėjanti? Galėsime aptarti  Marijampolės  finansinę ir ekonominę situaciją, įvertindami, kokia  ji Marijampolėje  buvo 2000 metais,  kokia ji yra dabar 2013 metais,  tačiau svarbiausia,   kokią mes norėtume ją matyti ateityje, galbūt 2020 metais. Padiskutuosime, kas aktualu kiekvienam žmogui prasidėjus žiemai, kalbėsime apie renovaciją ir šilumos ūkį, šilumos kainas.“

Pačioje įžanginėje kalboje V. Pileckas pastebėjo, jog per pastarąjį dešimtmetį Marijampolės miesto skolos išaugo nuo 2 mln. litų 2000 m. iki 39 mln. 2013 m. Jis iškėlė klausimus, kaip pagerinti miesto ekonominę situaciją, kaip pritraukti gabius jaunus žmones ir investicijas, turint neigiamą gyventojų prieaugį ir mažėjančią rinką mieste.

Į šiuos klausimus pirmasis bandė atsakyti A. Kubilius. Akcentavo būtinybę kurti naujas darbo vietas, jis ragino iš esmės peržiūrėti ir dabartinę Lietuvos regioninę politiką: ji turėtų būti labiau orientuota ne į didžiuosius, bet į mažesnius Lietuvos miestus, tokius kaip Marijampolė. „Kitu atveju mes galime susilaukti Latvijos likimo, kur egzistuoja vienas didelis miestas Ryga ir merdinti provincija“, – teigė jis. Opozicijos lyderiui iš esmės pritarė A.Stankus, kritikavęs savivaldybių valdžios abejingumą ir nenorą padirbėti aktyviau pritraukiant užsienio investuotojus.

Darulis_Majauskas_Kubilius1Mykolas Majauskas akcentavo būtinybę kurti bendrą ekonominę miesto viziją, palankią verslui ir  investicijoms aplinką. Kitas rūpestis – jaunimo emigracija, bedarbystė. Ragindamas daugiau galių suteikti vietinėms visuomenės bendruomenėms, M. Majauskas pabrėžė ir jaunimo verslumą skatinančių švietimo programų būtinybę, teigė,  jog būtina turėti tikslus ir viziją, kaip susigrąžinti baigusius universitetus, užsienio kompanijose įgijusius patirties  specialistus. Marijampolės valdžia to pasiūlyti negali.

Kitos aktualios miestiečiams temos – šildymas bei renovacija. Šiais klausimais informaciją pateikė K. Jankauskas ir buvęs energetikos viceministras A. Darulis. Tarybos narys K. Jankauskas pakomentavo, kaip renovacijos programą stabdo  ilgas bei sudėtingas dokumentų tvarkymas, paaiškino, kodėl šildymas tikrai artimiausiu metu nepigs. Deja, nors pradeda judėti renovacijos programa mūsų mieste, daugiau gerų žinių nebuvo.

Nustebino Marijampolės mero Vidmanto Brazio požiūris, kad Savivaldybė yra Vykdomasis komitetas. Juk sovietinės okupacijos laikais Vykdomasis komitetas buvo komunistų partijos politikos įgyvendinimo įrankis (aut. pastaba). Meras teigė :„Savivaldybių laviravimo galimybės yra ribotos, nes pagrindiniai valdžios svertai yra Seime“. Jo manymu, savivaldybės vadovas gali tik netrukdyti verslininkams, o padėti niekaip negali. O gal nenori ar nesugeba? Merui nebuvo priimtinos ir naujos regioninės politikos idėjos, kurias siūlė Andrius Kubilius ir kiti forumo dalyviai.

MEF pranešėjai_131209_1Norisi užduoti visiems: politikams, verslininkams, amatininkams, studentams, mokytojams ir kitiems miesto gyventojams, negalėjusiems dalyvauti diskusijose, šiuos klausimus, pačioje diskusijų pradžioje iškeltus V. Pilecko: „ Ar Marijampolės savivaldybė,  turinti  gražiai sutvarkytas viešąsias erdves, pakankamai gerai tvarkomas mokyklas ir socialines įstaigas, sėkmingai dirbančias verslo įmones ir atsirandančias naujas galimybes po Marijampolės LEZ  patvirtinimo, sugebės pritraukti naujas užsienio kapitalo investicijas, sudarys sąlygas kurtis naujoms  darbo vietoms su gerom pajamom, nes darbo užmokestis Marijampolėje 1765 litai yra vienas mažiausių Lietuvoje? Ar sugebėsime sukurti  darbo vietas ir buvusius Marijampolės moksleivius, įgijusius  aukštuosius išsilavinimus ar padirbėjusius užsienyje susigrąžinti į gimtąjį miestą? Ar išspręsime šešėlio problemą: daug gyventojų nedirba ir neieško darbo. Ar turėsime politinės valios išspręsti šilumos ūkio klausimus? Ar savo pavyzdžiu mes skatinsime kurtis atsakingesnę,  sąžiningesnę ir teisingesnę visuomenę?“

Marijampolės ekonomikos forumas baigėsi vedėjo Andriaus Vyšniausko komentaru, jog būtina šiais klausimais ieškoti dialogo tiek pozicijai, tiek opozicijai. „Tik taip galima rasti problemų sprendimo būdus“.

Arūnas Adomynas, Giedrius Iškauskas

 

Apie forumą per MTV žinias: http://www.youtube.com/watch?v=9dD2wJuMiMM