X
Menu

Šilta gūžta po valdžios sparneliu

Už centralizuotai tiekiamą šilumą mokantys marijampoliečiai užtikrina Marijampolės šilumos tinkluose „plušančių” trijų darbuotojų gerovę. Šie vartosi tarsi inkstai taukuose, nes visas jų darbas – skaičiuoti pinigus.

Marijampolės tarybą „netikėtai” šokiravo Marijampolės šilumos tinklų, kurių 99,93 proc. akcijų valdo savivaldybė, praėjusių metų veiklos rezultatai. 4 tūkst. litų nuostolių pernai patyrusios bendrovės darbuotojų vidutinis mėnesio darbo užmokestis padidėjo 1302 litais ir šiuo metu siekia 3868 litus.

Tokie atlyginimai nestebintų, jei įmonė verstųsi kokia nors gamybine veikla ar teiktų paslaugas gyventojams. Prieš dešimtmetį, kai savivaldybės šilumos ūkis buvo išnuomotas bendrovei „Litesko”, Marijampolės šilumos tinklams teliko rūpintis laiku gauti pinigus už turto nuomą ir sumokėti mokesčius valstybei. Iš pradžių tokiems darbams pakako dviejų etatų – direktoriaus ir buhalterio. Vėliau atsirado direktoriaus pavaduotojas.

Visi trys etatai daugiausia finansuojami iš „Litesko” mokamos nuomos. Pernai tai sudarė 1,67 mln. litų. Lėšų nuomos mokesčiui „Litesko” susirenka iš centralizuotos šilumos ir karšto vandens vartotojų.

„Keista, kad įmonėje, kurios paskirtis – tik kontroliuoti kitą įmonę, yra trys brangiai apmokami darbuotojai. Per 10 metų nežinia už kokį darbą jiems išmokėtos įspūdingos sumos”, – piktinosi Marijampolės tarybos narys Kęstutis Traškevičius.

Vietos politikai stebėjosi, kodėl iki šiol niekas nesidomėjo Marijampolės šilumos tinklų veikla. Nė viename savivaldybės tarybos posėdyje, kai buvo aptariami šilumos tinklų reikalai, bendrovės direktorius Bronius Saldukaitis nedalyvavo. Jam kaskart atstovaudavo pavaduotojas Kęstutis Kubertavičius. „Kas iš tikrųjų vadovauja bendrovei?” – klausė tarybos narys Gediminas Akelaitis.

Atsakymą pateikė kitas tarybos narys Vidas Pielikis. „Į mūsų rankas pateko dokumentai, kuriais B.Saldukaitis pavedė savo pavaduotojui K.Kubertavičiui eiti direktoriaus pareigas, o šis įpareigojo B.Saldukaitį eiti pavaduotojo pareigas”, – sakė jis.

Marijampolės politikai, matyt, neprisimena, kad bendrovės direktoriaus pavaduotojo pareigybė buvo įsteigta ne šiaip sau. Tai leido iki tol Marijampolės šilumos tinklams vadovavusiam K.Kubertavičiui išsaugoti šiltą vietelę. Mat jį išrinkus į Marijampolės tarybą ir Seimui įteisinus nuostatą, kad savivaldybių taryboms pavaldžių įmonių vadovams nevalia priklausyti vietos valdžiai, K.Kubertavičius nebegalėjo sėdėti ant dviejų kėdžių. Ši problema buvo išspręsta savitai – jis išsaugojo tarybos nario mandatą iš bendrovės direktoriaus tapęs šio pavaduotoju.

Teisindamasis dėl darbuotojų atlyginimų K.Kubertavičius tikino, kad per įmonę „eina” dideli pinigų srautai, esą jų kontrolė reikalauja daug laiko ir jėgų. „Visus darbus tenka atlikti patiems. Todėl atlyginimų vidurkis – didelis”, – teigė jis.

Marijampolės savivaldybės meras Vidmantas Brazys žadėjo aiškintis, kas vyksta bendrovėje. Jis užsiminė, kad nuo gegužės pradėsianti dirbti naujoji įmonės valdyba privalės peržiūrėti trijulės atlyginimus.

Kazys Kazakevičius