X
Menu

Trumpos gerosios naujienos iš Lietuvos ir pasaulio

Rugpjūčio 20 d.: Lietuvių kilmės Lenkijos prezidentas atostogavo Nidoje

Lietuviškų šaknų  turintis naujasis Lenkijos prezidentas Bronislavas Komorovskis atostogas leido Lietuvoje, Nidoje. Lenkijos vadovas pabrėžia glaudžius ryšius su Lietuva, o savo šeimos aprašyme nurodo, kad vienas iš jo protėvių žuvo 1399 metais vykusiame Vorsklos mūšyje, kaudamasis kartu su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu Vytautu. B. Komorovskio tėvai yra kilę iš Aukštaitijos. Komorowskių giminė turėjo dvarų Lenkijoje ir Lietuvoje, tačiau B. Komorowskis nurodo, kad jo tiesioginių protėvių kilmės centras nuo XVIII amžiaus buvo Kauno apylinkėse.

Rugpjūčio 20 d.: Pirmą kartą ESBO misijai vadovaus Lietuvos atstovas

Užsienio reikalų  ministerija pranešė, kad Lietuvos užsienio reikalų viceministras Šarūnas Adomavičius bus paskirtas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) misijos Juodkalnijoje vadovu. Tai svarbus įvykis, nes Lietuvos atstovas pirmą kartą vadovaus ESBO misijai. Anot ministerijos, į ESBO misijos Juodkalnijoje vadovo postą taip pat kandidatavo Baltarusijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Šveicarijos ir Ukrainos atstovai.

Rugpjūčio 23 d.: Iš tarptautinės informatikos olimpiados – trys medaliai!

Iš Kanadoje, Waterloo universitete, vykusios 22-osios tarptautinės informatikos olimpiados Lietuvos komanda parsivežė net tris medalius: vieną sidabro ir du bronzos. Sidabro medaliu apdovanotas Kauno technologijos universiteto gimnazijos vienuoliktokas Marijonas Petrauskas, bronzos medaliais – Vilniaus Licėjaus mokiniai abiturientas Matas Brazdeikis ir dešimtokas Kęstutis Vilčinskas.

Į kasmet vykstančią tarptautinę informatikos olimpiadą susirenka įvairių šalių nacionalinių informatikos olimpiadų laimėtojai. Olimpiadoje varžosi 250 tūkst. mokinių iš daugiau kaip 80 šalių. Pastaruoju metu jaunieji šalies atstovai dažnai pelno apdovanojimus tarptautinėse olimpiadose. Geriausiai mūsų jaunimui sekasi matematikos, informatikos, geografijos, fizikos, chemijos ir biologijos srityse. Dažnos pergalės olimpiadose liudija, kad turime pažangų šalies jaunimą, gebėsiantį kurti Lietuvos ateitį.

Rugpjūčio 23 d.: Atidengta skulptūra „Laisvės kelias“

Pirmadienį Vilniuje į statomą skulptūrą „Laisvės kelias“ simbolines plytas įmūrijo esami ir buvę Baltijos šalių vadovai. Skulptūra simbolizuoja gyvą žmonių  grandinę, prieš 21 metus sujungusią tris nepriklausomybės siekusias Baltijos valstybes. Seimo pirmininkė Irena Degutienė ir buvęs Aukščiausios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis įmūrijo istorinės atminties plytą. Bendrą visų šalių Baltijos kelio plytą įmūrijo „Laisvės kelio” iniciatyvinės grupės nariai – Sąjūdžio talkininkė, viena iš Baltijos kelio organizatorių Angonita Rupšytė bei Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys Algirdas Kaušpėdas.

Rugpjūčio 23 d.: Lietuvos vartotojai tapo optimistiškesni

Lietuvos vartotojų nuotaikos gerėja. Tai rodo vartotojų nuotaikos indeksas (VNI), kurį nuo 2009 m. matuoja tyrimų bendrovė RAIT. VNI matuoja vartotojų gyvenimo kokybės, materialinės padėties bei vartojimo pokyčius. Šis indeksas atskleidžia ne tik kaip pasikeitė vartotojų padėtis, elgsena, bet ir kokie jų ateities lūkesčiai. Liepos mėnesį, palyginus su birželio mėnesiu, mažėjo žmonių, manančių, kad Lietuvos ekonominė situacija per artimiausius 3 mėnesius blogės (atitinkamai 31,8 proc. ir 38,4 proc.). Taip pat liepos mėnesį ženkliai padaugėjo žmonių, ketinančių per artimiausius 3 mėnesius didinti savo šeimos išlaidas ir vartojimą (atitinkamai 11,0 proc. ir 5,6 proc.).

Vartotojų  nuotaikos indeksas

Rugpjūčio 23 d.: Vyriausybėje darbą pradėjo trisdešimt moksleivių

Trisdešimt projekto „Moksleiviai – į Vyriausybę“ dalyvių pradėjo savaitės praktiką Vyriausybės institucijose. Jų laukia susitikimai su Premjeru Andriumi Kubiliumi, ministrais, dalyvavimas Vyriausybės posėdžiuose, įvairiuose susitikimuose. Moksleiviai galės stebėti šių institucijų veiklą bei kasdienį darbą. Projekto tikslas – skatinti jaunimą domėtis Lietuvos valstybės institucijų veikla, aktyviau dalyvauti politiniuose procesuose,  domėtis valstybės institucijų priimamais sprendimais. Tuo pačiu tai yra puiki proga didinti Vyriausybės atvirumą ir skaidrumą, piliečius labiau įtraukti į jos veiklą, supažindinti augančią kartą su Vyriausybės kasdieniniu darbu.

Rugpjūčio 23 d.: Lietuvos pramonė į  priekį žengia užtikrintai

Lietuvos pramonė, daugiausia dėl išaugusio eksporto, atsigauna. Pramonės įmonės, šiemet ganėtinai užtikrintai didinančios produkcijos apimtis, persiorientavo į eksporto rinkas. Užsienyje parduotos Lietuvos pramonės produkcijos dalis šiemet sausį-liepą, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, padidėjo 5,1 procentinio punkto nuo 51,5 iki 66,6 procento.

Rugpjūčio 24 d.: Lietuva sutaupys – nereikės išlaikyti atstovybių  šešiose valstybėse

Išduodant Šengeno vizas Alžyre, Maroke, Tunise, Jordanijoje, Peru ir Tailande Lietuvai atstovaus Vokietijos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos. Susitarimą dėl abipusio atstovavimo vizų išdavimo procedūrose per diplomatines atstovybes ir konsulines įstaigas pasirašė Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis ir Vokietijos ambasadorius Lietuvoje Hanssas Pėteris Anenas.

Šio susitarimo naudą pajus abi šalys: Vokietija už paslaugas gaus atitinkamą piniginį atlygį, o Lietuvai tai leis sutaupyti tam tikrų lėšų, kurios būtų reikalingos atstovybių išlaikymui tose valstybėse. Be to, Lietuvos turistams, kurie lankosi šiose valstybėse, tai yra tam tikras pasitikėjimo, tvirtumo ir saugumo elementas. Kartu tai ir patikimas kanalas verslininkams bei turistams, kurie vyksta į Lietuvą iš minėtų valstybių.

Rugpjūčio 24 d.: Kitais metais laukiame atvykstančių turistų skaičiaus augimo

Grūto parkas ir Kuršių  nerija įtraukti į pasaulio patraukliausių vietovių  reitingų viršūnes. Pasaulyje garsus kelionių gidas „Lonely Planet” Kuršių neriją įtraukė į geriausių  paplūdimių dešimtuką, o greta Druskininkų įsikūręs Grūto parkas ketvirtu numeriu įrašytas tarp keisčiausių muziejų. Visame pasaulyje vertinamo kelionių gido įvertinimas – ženklas, kad ateinančias metais į šalį plūstelės kur kas didesni turistų srautai.

Rugpjūčio 24 d.: Lietuvos eksportui –  naujos galimybės

Ūkio ministerija paskelbė antrąjį kvietimą teikti paraiškas paramai gauti pagal priemonę „Naujos galimybės”. Lietuvos įmonės, siekiančios didinti eksporto apimtis ir ieškančios naujų rinkų, galės pretenduoti į 50 mln. litų Europos Sąjungos struktūrinę paramą.

“Naujos galimybės” – viena populiariausių Ūkio ministerijos įgyvendinamų Ekonomikos skatinimo plano priemonių. Jos pagalba pernai apie 300 įmonių gavo paramą (75 mln. litų) eksporto rinkoms susirasti; tai gali būti laikoma vienu iš veiksnių, leidusių šiemet jau džiaugtis stabilizuotais ir augančiais eksporto rodikliais. Eksporto mastai, pagal naujausius duomenis, jau tik dešimtadaliu atsilieka nuo rekordinių prieškrizinių rodiklių.

Rugpjūčio 25 d.: Ekonomikai atsigaunant, vidutinis darbo užmokestis – jau didesnis

Statistikos departamentas praneša, kad vidutinis mėnesinis paskaičiuotas darbo užmokestis šalies ūkyje (išskyrus individualiąsias įmones) antrąjį 2010 m. ketvirtį sudarė 2055,8 lito ir, palyginti su pirmuoju 2010 m. ketvirčiu, padidėjo 1,2 procento.

Darbo užmokesčio didėjimą  antrąjį 2010 m. ketvirtį lėmė darbų masto didėjimas, didesnis apmokėtų valandų skaičius ir kiti veiksniai. Labiausiai darbo užmokestis didėjo statybos (5%) bei didmeninės ir mažmeninės prekybos; variklinių transporto priemonių ir motociklų remonto (3,2%) įmonėse.

Antrąjį 2010 m. ketvirtį šalyje jau didėjo, nors ir nežymiai, ir darbuotojų  skaičius. Palyginti su ankstesniu ketvirčiu, vidutinis darbuotojų  skaičius padidėjo 0,2, vidutinis sąlyginis darbuotojų skaičius – 1,3 procento. Antrąjį 2010 m. ketvirtį, padidėjus darbų mastui, mažiau darbuotojų buvo išėję nemokamų atostogų ar dirbo ne visą darbo laiką.

Rugpjūčio 25 d.: Į Lietuvą atvyksta vis daugiau svečių

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, antrąjį šių metų ketvirtį Lietuvos apgyvendinimo įstaigose apsistojo 4,3 procento daugiau svečių nei per tą patį 2009 m. laikotarpį. Palyginti su 2009 m. antruoju ketvirčiu, viešbučiuose ir svečių namuose apgyvendinta 5,3 procento daugiau svečių, iš jų užsieniečių – 4,6 procento daugiau.

Rugpjūčio 26 d.: Į mokyklas – naujais autobusais

Šiemet nupirkti 38 mokykliniai geltonieji autobusai. Iš viso Lietuvos keliais šiais mokslo metais vaikus vežios 515 šių transporto priemonių, pranešė Švietimo ir mokslo ministerija.

Pagal Mokyklų aprūpinimo geltonaisiais autobusais 2008-2012 metų programą atviro konkurso būdu nupirkti 37 mokykliniai autobusai bus perduoti rajonų  savivaldybėms, 1 – Lietuvos kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų  ugdymo centrui. Šiais autobusais mokiniai ne tik pasiekia mokyklą, bet ir keliauja į ekskursijas, sporto varžybas, konkursus. Kasdien į mokyklą pavežama per 91 tūkst. vaikų, iš jų geltonaisiais autobusais – daugiau kaip 20 tūkst.

Rugpjūčio 26 d.: Kas antram šalies gyventojui –  sparčiausias naujos kartos internetas

AB TEO LT į naujosios kartos šviesolaidinio tinklo plėtrą  šiemet investuos maždaug 96 mln. litų. Investicijos leis jau netrukus ženkliai išplėsti šviesolaidinio interneto tinklą: tikimasi, kad gruodžio pabaigoje iki pat kliento kompiuterio diegiamu šviesolaidiniu tinklu galės naudotis 570 tūkst. namų ūkių, arba maždaug pusė šalies gyventojų.

Sparčiausiai naujosios kartos tinklas plėtojamas didžiuosiuose miestuose – metų  pabaigoje juo galės naudotis maždaug 88 proc. vilniečių, 95 proc. klaipėdiečių, 75 proc. kauniečių, daugiau nei pusė panevėžiečių ir šiauliečių.

Vasario pabaigoje paskelbtais asociacijos „FTTH Council Europe” duomenimis, Lietuva yra sparčiausiai naujosios kartos šviesolaidinio interneto technologijas plėtojanti šalis Europoje.

Naujosios kartos tinklo šviesolaidinis tinklas pasižymi galimybėmis duomenis perduoti itin didele sparta. Šviesolaidinis tinklas vartotojams suteiks galimybę  itin kokybiškai naudotis įvairiomis paslaugomis per vieną prieigą: naršyti internete, žiūrėti raiškiąją skaitmeninę televiziją, skambinti bei siųsti vaizdo įrašus tuo pačiu metu.

Parengė  Seimo TS-LKD frakcijos Viešųjų  ryšių tarnyba

Parengta 2010 08 26 17:40. Žinių šaltiniai: LRV, ministerijų, Statistikos departamento oficialūs pranešimai, Lietuvos verslo įmonių pranešimai spaudai, žiniasklaida.