X
Menu

V. Landsbergiui – JAV medalis už tarnybą demokratijai

Landsbergiis12mAukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui, europarlamentarui Vytautui Landsbergiui trečiadienį Vašingtone įteiktas Nacionalinio demokratijos paramos fondo apdovanojimas už „tarnybą demokratijai“.
V. Landsbergį sveikino gausus būrys JAV politikų, diplomatų, visuomenės veikėjų, lietuvių bendruomenės narių.
Fondo prezidentas Carlas Gershmanas, pradėdamas apdovanojimo ceremoniją, sakė, kad V. Landsbergis kartu su buvusiais Lenkijos ir Čekijos vadovais Lechu Walesa bei Vaclavu Havelu vadinamas 1989-1991 m. revoliucijų, atnešusių demokratiją į Rytų Europą, herojais.
Aukštas JAV valstybės departamento atstovas Ericas Rubinas pasidalijo prisiminimais apie pirmąjį V. Landsbergio vizitą Vašingtone, po kurio pasipriešinimas idėjai, kad Sovietų Sąjunga gali subyrėti, stipriai sumenko.
Apie pirmąją savo pažintį su V. Landsbergiu kalbėjo ir buvęs lietuvių kilmės JAV Kongreso narys Billas Sarpalius.
„Kai pirmą kartą susipažinau su V. Landsbergiu, buvo sunku patikėti, kad jo pranašystė apie laisvą Lietuvą taps tikrove“, – sakė B. Sarpalius.
Nacionalinio demokratijos paramos fondo viceprezidentė Nadia Diuk išsamiai supažindino renginio dalyvius su svarbiausiais Lietuvos kovos už laisvę ir nepriklausomybę faktais bei V. Landsbergio vaidmeniu.
Pasak jos, Lietuvos istorija atskleidžia neįtikėtina žmonių, kovojančių už tiesą ir teisingumą, jėgą.
„Lietuva buvo naujos eros, davusios pradžią demokratiniams judėjimas buvusioje Sovietų Sąjungoje, priešakyje. Beveik visi tautiniai demokratiniai judėjimai žiūrėjo į V. Landsbergį ir „Sąjūdį“ kaip į taikaus pasipriešinimo pavyzdį“, sakė N. Diuk.
Medalį V. Landsbergiui įteikė naujai išrinktas Nacionalinio demokratijos paramos fondo pirmininkas Martinas Frostas.
Priimdamas apdovanojimą, V. Landsbergis sakė, kad demokratija yra tai, kuo tikime ir dėl ko dirbame, ir kad kova už demokratiją ir laisvę yra nesibaigiantis procesas.
V. Landsbergis padėkojo fondui už garbingą apdovanojimą, pažymėjęs, kad ši organizacija Amerikos politinėje erdvėje visada buvo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo ir grįžimo į tarptautines, euroatlantines organizacijas, rėmėja.
Sveikindamas V. Landsbergį su apdovanojimu, Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis sakė, kad V. Landsbergio asmenyje atsispindi visa pastarųjų dešimtmečių Lietuvos istorija ir tolesnė kovos dvasia.
„Pradėjusi kovą dėl savo laisvės ir demokratijos, šiandiena Lietuva yra gerbiama ES valstybė, netrukus pirmą kartą istorijoje pradėsianti pirmininkauti ES Tarybai. Gerai prisimename savo kovas, todėl ir pirmininkaudami ES prisidėsime prie transatlatinio aljanso gilinimo ir demokratinių vertybių sklaidos”, sakė Ž. Pavilionis.
Renginyje, prie kurio organizavimo prisidėjo ir Lietuvos ambasada JAV, prieš apdovanojimo ceremoniją buvo parodytas M. Markevičiaus filmas „Kita svajonių komanda“.
V. Landsbergis vizitą Vašingtone pradėjo susitikimu su JAV Senatoriumi Richardu Durbinu. Susitikime pasikeista nuomonėmis dėl transatlantinių santykių būklės ir planuojamų ES-JAV derybų dėl laisvos prekybos sutarties, aptarta situacija kai kuriose ES rytinėse kaimyninėse šalyse, taip pat Lietuvos pastangos užsitikrinti energetinį saugumą. Vėliau V. Landsbergis susitiko su buvusia Atstovų rūmų Užsienio reikalų komiteto pirmininke Ileana Ros-Lehtinen ir JAV Kongreso-Europos Parlamento transatlantinio dialogo grupės pirmininku Mario Diaz-Balart.